AMPAS tillkännager de nominerade till de 71: e Oscar-utmärkelsen
av indieWIRE
Academy of Motion Picture Arts and Sciences meddelade nomineringarna till
71: e Academy Awards i morse. De nominerade är följande:
För bästa prestanda av en skådespelare i en ledande roll
Roberto Benigni i LIFE IS BEAUTIFUL (Miramax)
Tom Hanks i SAVING PRIVATE RYAN (DreamWorks)
Ian McKellen i GODS AND MONSTERS (Lions Gate)
Nick Nolte i AFFLICTION (Lions Gate)
Edward Norton i AMERICAN HISTORY X (New Line)
För bästa prestanda av en skådespelare i en bärande roll
James Coburn i AFFLICTION (Lions Gate)
Robert Duvall i A CIVIL ACTION (Good View)
Ed Harris i TRUMAN SHOW (Paramount)
Geoffrey Rush i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Billy Bob Thornton i EN ENKEL PLAN (Paramount and Mutual Film Company i
förening med Savoy Pictures)
För bästa prestanda av en skådespelerska i en ledande roll
Cate Blanchett i ELIZABETH (Gramercy)
Fernanda Montenegro i CENTRAL STATION (Sony Pictures Classics)
Gwyneth Paltrow i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Meryl Streep i ONE TRUE THING (Universal)
Emily Watson i HILARY OCH JACKIE (oktober)
För bästa prestanda av en skådespelerska i en bärande roll
Kathy Bates i PRIMÄRA FÄRGAR (Universal and Mutual Film Company)
Brenda Blethyn i LITT RÖST (Miramax)
Judi Dench i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Rachel Griffiths i HILARY OCH JACKIE (oktober)
Lynn Redgrave i GODS AND MONSTERS (Lions Gate)
För bästa prestation i konstriktning
ELIZABETH (Gramercy)
Art Direction: John Myhre
Set dekoration: Peter Howitt
PLEASANTVILLE (New Line)
Art Direction: Jeannine Oppewall
Set dekoration: Jay Hart
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)
Art Direction: Tom Sanders
Set dekoration: Lisa Dean Kavanaugh
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Art Direction: Martin Childs
Set dekoration: Jill Quertier
VAD DRÖMMER KAN komma (PolyGram)
Konstledning: Eugenio Zanetti
Set dekoration: Cindy Carr
För bästa prestation inom kinematografi
A CIVIL ACTION (Good View) Conrad L. Hall
ELIZABETH (Gramercy) Remi Adefarasin
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Janusz Kaminski
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) Richard Greatrex
THE THIN RED LINE (1900-talets räv) John Toll
För bästa prestanda inom kostymdesign
ÄLSKADE (Good View) Colleen Atwood
ELIZABETH (Gramercy) Alexandra Byrne
PLEASANTVILLE (New Line) Judianna Makovsky
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) Sandy Powell
VELVET GOLDMINE (Miramax) Sandy Powell
För bästa prestation i regi
Livet är vackert (Miramax) Roberto Benigni
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Steven Spielberg
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) John Madden
THE THIN RED LINE (1900-talets räv) Terrence Malick
TRUMAN SHOW (Paramount) Peter Weir
För bästa prestation i dokumentära funktioner
DANCEMAKER Matthew Diamond och Jerry Kupfer
A Four Oaks Foundation Production
FARM: ANGOLA, USA Jonathan Stack och Liz Garbus
A Gabriel Films Production
DE SISTA DAGarna (oktober) James Moll och Ken Lipper
En överlevande av Shoah Visual History Foundation Production
LENNY BRUCE: SWEAR TILL ATT SÄLJA SANNHETEN Robert B. Weide
A Whyaduck Productions, Inc. Produktion
REGRETTA FÖR INFORMATION Barbara Sonneborn och Janet Cole
En Sun Foundation-produktion
För bästa prestation i dokumentära korta ämnen
PERSONERNA: Improvisationer om romantik i gyllene åren Keiko Ibi
En Keiko Ibi-filmproduktion
ETT PLATS I LANDEN Charles Guggenheim
En Guggenheim-produktion
SUNRISE OVER TIANANMEN SQUARE Shui-Bo Wang och Donald McWilliams
A National Film Board of Canada Production
För bästa prestation inom filmredigering
Livet är vackert (Miramax) Simona Paggi
OUT OF SIGHT (Universal) Anne V. Coates
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Michael Kahn
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) David Gamble
THE THIN RED LINE (20th Century Fox) Billy Weber, Leslie Jones och Saar
liten
För årets bästa främmande språkfilm
CENTRALSTATION Brasilien
En Arthur Cohn-produktion
BARN AV HUDEN Iran
Ett institut för intellektuell utveckling av barn och unga vuxna
Produktion
GRANDFATHEREN Spanien
Till Nickel Odeon Dos, S.A. produktion
Livet är vackert Italien
A Melampo Cinematografica s.r.l. produktion
TANGO Argentina
En Argentina Sono Film / Alma ATA International Pictures Production
För bästa prestanda inom smink
ELIZABETH (Gramercy) Jenny Shircore
Rädda privat RYAN (DreamWorks) Lois Burwell, Conor O’Sullivan och Daniel
C. Striepeke
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) Lisa Westcott och Veronica Brebner
För bästa prestation inom musik (originalmusik eller komedi poäng)
TILL BUG'S LIFE (Buena Vista)
Randy Newman
MULAN (Good View)
Musik av Matthew Wilder
Text av David Zippel
Orchestral Score av Jerry Goldsmith
PATCH ADAMS (Universal)
Marc Shaiman
EGYPTENS PRINS (DreamWorks)
Musik och texter av Stephen Schwartz
Orchestral Score av Hans Zimmer
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Stephen Warbeck
För bästa prestanda inom musik (original dramatisk poäng)
ELIZABETH (Gramercy) David Hirschfelder
Livet är vackert (Miramax) Nicola Piovani
PLEASANTVILLE (New Line) Randy Newman
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) John Williams
THE THIN RED LINE (1900-talets räv) Hans Zimmer
För bästa prestation inom musik (originallåt)
“Jag vill inte missa något” från ARMAGEDDON (Buena Vista)
Musik och lyrik av Diane Warren
“The Prayer” från QUEST FOR CAMELOT (Warner Bros.)
Musik av Carole Bayer Sager och David Foster
Lyric av Carole Bayer Sager, David Foster, Tony Renis och Alberto Testa
“Ett mjukt ställe att falla” från Hästens viskare (Buena Vista)
Musik och lyrik av Allison Moorer och Gwil Owen
“That’ll Do” från BABE: PIG IN THE CITY (Universal)
Musik och lyrik av Randy Newman
“När du tror” från EGYPTENS PRINS (DreamWorks)
Musik och lyrik av Stephen Schwartz
För årets bästa bild
ELIZABETH (Gramercy)
En arbetstitelproduktion
Alison Owen, Eric Fellner och Tim Bevan, producenter
LIVET ÄR VACKRA (Miramax)
A Melampo Cinematografica s.r.l. produktion
Elda Ferri och Gianluigi Braschi, producenter
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)
En DreamWorks-filmproduktion
Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon och Gary Levinsohn, producenter
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
A Miramax-filmer, Universal Pictures, Bedford
Falls
Företagsproduktion
David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick och Marc
Norman, producenter
THE THIN RED LINE (1900-talets räv)
A Fox 2000 Pictures tillsammans med
Fågel Fenix
Bilderproduktion
Robert Michael Geisler, John Roberdeau och Grant Hill, producenter
För bästa prestation inom animerade kortfilmer
BUNNY Chris Wedge
A Blue Sky Studios, Inc. Produktion
CANTERBURY-TALERNA Christopher Grace och Jonathan Myerson
En S4C / BBC Wales / HBO-produktion
JOLLY ROGER Mark Baker
En Astley Baker / Silver Bird Production för Channel Four
MER Mark Osborne och Steve Kalafer
A Bad Clams Productions / Swell Productions / Flemington Pictures Production
NÄR LIVET AVSIKTER Karsten Kiilerich och Sefan Fjeldmark
En A. Filmproduktion
För bästa prestation i live action kortfilmer
KULTUR Will Speck & Josh Gordon
En produktion av falska larmbilder
VALEN NIGHT (Election Night) Kim Magnusson och Anders Thomas Jensen
En M & M-produktion
HOLIDAY ROMANCE Alexander Jovy
A Jovy Junior Enterprises Ltd. Produktion
POSTCARD (The Postcard) Vivian Goffette
En K2 S.A. produktion
VICTOR Simon Sandquist and Joel Bergvall
A Bergvall Bilder/Hemikrania Production
För bästa prestanda inom ljud
ARMAGEDDON (Good View)
Kevin O’Connell, Greg P. Russell och Keith A. Wester
MASK OF ZORRO (TriStar)
Kevin O’Connell, Greg P. Russell och Pud Cusack
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)
Gary Rydström, Gary Summers, Andy Nelson och Ronald Judkins
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Robin O’Donoghue, Dominic Lester och Peter Glossop
THE THIN RED LINE (1900-talets räv)
Andy Nelson, Anna Behlmer och Paul Brincat
För bästa prestanda inom redigering av ljudeffekter
ARMAGEDDON (Good View) George Watters, II
MASK OF ZORRO (TriStar) David McMoyler
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Gary Rydström och Richard Hymns
För bästa resultat inom visuella effekter
ARMAGEDDON (Good View)
Richard R. Hoover, Pat McClung och John Frazier
MIGHTY JOE YOUNG (Good View)
Rick Baker, Hoyt Yeatman, Alan Hall och Jim Mitchell
VAD DRÖMMER KAN komma (PolyGram)
Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson och Kevin Mack
För det bästa manuset som skrivs direkt för skärmen
BULWORTH (1900-talets räv)
Manus av Warren Beatty & Jeremy Pikser
Berättelse av Warren Beatty
LIVET ÄR VACKRA (Miramax)
Manus av Vincenzo Cerami och Roberto Benigni
SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)
Skrivet av Robert Rodat
SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
Skrivet av Marc Norman och Tom Stoppard
THE TRUMAN SHOW (Paramount)
Skrivet av Andrew Niccol
För bästa manus baserat på material som tidigare producerats eller publicerats
GUDAR OCH MONSTERS (Lions Gate)
Skrivet för skärmen av Bill Condon
UTAN SIKT (Universal)
Manus av Scott Frank
PRIMÄRA FÄRGAR (Universal and Mutual Film Company)
Manus av Elaine May
EN ENKEL PLAN (Paramount och Mutual Film Company i samarbete med Savoy
Bilder)
Manus av Scott B. Smith
THE THIN RED LINE (1900-talets räv)
Manus av Terrence Malick